Revolut – nejlepší přítel cestovatele

Recenze a osobní zkušenost z aplikací Revolut

Dneska bych jsem se rád podělil o osobní zkušenost s aplikací Revolut, kterou využívám aktivně přes 8 měsíců. Chtěl bych zhodnotit, co se mi libí, co moc ne a také udělat takový malý návod, jak ho Revolut používat. Hned pro začátek musím říct, že se jedná doopravdy o revoluční službu, která dokáže neuvěřitelným způsobem usnadnit život, hlavně pak lidem, co cestují. Zároveň je však důležité vědět, jak s ní zacházet a také na co si dát pozor.

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Co to vlastně je ten Revolut?

Revolut je britská fintechová společnost, která vznikla jako startup v červenci 2015 a specializuje se na snadné platby kdekoliv na světě. Je to v podstatě aplikace, která slouží jako online peněženka, kde můžete mít peníze až v 25 měnách najednou a do které si jednoduše a zadarmo pošlete (nabijete) peníze ze své platební karty. A co s tím vlastně získáte? Kromě toho, že vám to usnadní život, ušetří celkem dost peněz na cestách, tak hlavně udržíte své peníze v bezpečí.

Jak jsem se k Revolut dostal?

Když jsme byli v červnu loňského roku na Bali, tak se nám stalo, že nám někdo naskenoval během výběru v bankomatu kartu a ukradl z účtu postupně všechny peníze (mimochodem, tohle se děje i v ČR). To že nás okradli jsme zjistili až poté, co jsme přiletěli do Kuala Lumpur a nešlo nám vybrat z bankomatu. Dost blbej pocit vidět na účtě nulu. Okamžitě jsme tak zablokovali i ostatní karty a ocitli se úplně bez zdroje peněz. Mimochodem proces odblokování karty z druhého konce světa není úplně easy.

Díky této zkušenosti jsem začal hledat způsob, pomocí kterého bychom mohli této situaci předejít. Otevřel jsem google a narazil na Revolut. Ten měl údajně tohle řešit tím, že si do něj nabijete ze své karty peníze a díky tomu, že si k Revolut účtu můžete pořídit klasickou fyzickou kartu, která jde v aplikaci během vteřiny odemknout/zamknout, tak přesně takhle můžeme náš problém příště řešit (kartu si odemkneme jenom na krátkou dobu, kterou potřebujeme pro platbu, nebo výběr).

Navíc jsme zjistil, že jsou výběry z bankomatu po celém světě zadarmo a hlavně v úplně bezkonkurenčním kurzu, kterému nemůže ani z daleka konkurovat žádná směnárna, nebo banka. ( Příklad: když jsem jel do Budapešti, tak mi ve směnárně nabízeli za 1 CZK 8,5 HUF… Když jsme vybral na místě v bankomatu, tak jsem dostal za 1 CZK 12,25 HUF bez žádných dalších poplatků). Postupem času jsem pak zjistil že toho sama aplikace umí mnohem víc, jako posílání peněz mezi kontakty v reálném čase, ale o tom až za chvíli..

Revolut v praxi

Aplikaci samotnou si může stáhnout buď na v App store pro IOS, nebo v Google play pro Android. Je samozřejmě zadarmo. Projdete běžnou registrací, nastavíte si pin, ověříte svojí identitu tím, že naskenujete nějaký svůj doklad a poté je potřeba udělat první vklad alespoň ve výši 300 Kč a hurá, máte Revolut.

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Účty

Prostředí aplikace je samo o sobě dost přehledné a intuitivní. Na první stránce – Accounts máte přehled stavu svých účtů. Revolut umožňuje mít účet až v 25 různých konvenčních měnách, nebo i v krypto měnách jako Bitcoin, Etherium, Litecoin, Ripple atd., které si v aplikaci můžete koupit, třeba jako investici.

Vpravo nahoře je ikonka plus, díky kterému si můžete dobít peníze na účet ze své karty, uprostřed můžete swipovat mezi jednotlivými účty a vpravo nahoře je ikonka směnárny, kde si můžete převádět peníze, mezi jednotlivými měnami. Osobně tuhle možnost nevyužívám, protože měny se během platby v zahraničí stejně automaticky převedou, takže mi to přijde zbytečné. Ve spodní části aplikace je pak přehled provedených plateb.

REVOLUT

Statistiky

Na další záložce můžete vidět přehledy a statistiky. Zobrazit si může kolik jste kdy, kde a za co utratili. Za mě určitě super nástroj. Osobně se mi asi nejvíce líbí možnost si útratu rozdělit podle zemí, díky čemuž získám přehled o tom, kolik jsem celkově utratil třeba během výletu do Skotska. Můžete si tam nastavovat i různé rozpočty, ale to jsem ještě nikdy nevyužil.

REVOLUT

Platby

Během studia v Číně jsem se naučil používat WeChat, což je takový místní Facebook, jenom je to mnohem lepší a umí to fakt hromadu věcí. Jednou z nich je i možnost si posílat peníze v chatu. Prostě ti někdo koupil třeba nudle a místo toho, abys mu dal keš, tak mu pošleš peníze zprávou. Ty mu dorazí na účet okamžitě a bez poplatků. Prostě bankovnictví 21. století. A přesně tohle umí i Revolut. Takže není problém poslat někomu jen tak i 0,01 Kč. Třeba když někomu chcete jenom ukázat, že to doopravy funguje. Jediné co uděláte je, že kliknete na kontakt, zadáte kolik chcete poslat a je to. Ještě mu teda k tomu můžete poslat zprávu, nebo třeba GIF.

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Vpravo nahoře je ikonka Split bill. Hádáte správně, je to na rozpočítání účtů mezi víc lidí. Jako příklad bych dal, že půjdete s kamarády do hospody, účet zaplatí jeden z party a pak dá jenom v aplikaci split bill, označí kolik kdo má zaplatit a pošle ostatním žádost o zaslání jejich části útraty. Jednoduché, praktické… používám to relativně často.

Ikonku Bank transfer také není asi také úplně důležité nějak hlouběji rozebírat. Tahle funkce nabízí možnost udělat klasický převod peněz na konvenční účet. Samozřejmě je to také zdarma (tedy alespoň do určité výše, ale o tom až dále). Super je, že můžete provádět i takzvané SEPA platby, tedy převody na zahraniční účty, které jsou u klasickýchdost drahé.

Reccuring nabízí možnost nastavit opakující se platby. Můžete si tam zadat třeba pravidelné zasílání nájmů a podobně. Osobně jsem to ještě nevyužil.

Díky Payment link si můžete vygenerovat link, kterým vyžádáte platbu. Tuhle službu jsem také ještě nezkoušel.

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Platební karty

Pokud si Revolut stáhnete, tak vás záložka Cards bude určitě zajímat. Tady si můžete spravovat svoje karty, které k účtu máte. První co uděláte bude, že si vygenerujete virtuální kartu. K čemu vám bude dobrá? Virtuální karta je super, pokud platíte na internetu a nechcete se strachovat toho, že někdo údaje o vaší kartě zneužije. Případy, kdy někdo ukradl eshopu databázi platebních karet a pak je zneužil jsou celkem běžné. Proto je dobré je mí takhle pod kontrolou. Kartu můžete jednoduše zamknout a odemknout, nastavit si limity, atd. Já takhle platím pravidelně, svojí virtuální kartu mám nahranou třeba na aliexpressu. nebo na Netflixu (super, pokud chcete měsíc zdarma btw.)

Nutné je však zmínit, že jsem se setkal už i s obchodníky, kteří virtuální kartu nepřijímají. Třeba účet u mobilního operátora se mi s ní ještě zaplatit nepodařilo.

Druhým typek karty je klasická fyzická karta. Tu si můžete jednoduše také vygenerovat, vyberete si kam vám ji mají doručit a během pár dní jí máte doma. Jinak pokud si to správně pamatuji, tak si šlo vybrat, jestli chcete Visa, nebo Mastercard i to i k free tarifu. Jediný nedostatek, které tyto karty mají je to, že třeba mně osobně u nich nefungují bezkontaktní platby . Mám ale info, že někomu jo.. Asi záleží na tom, jakou kartu a kdy jsme si jí nechali poslat. OPRAVA: Tak možnost bezkontaktních plateb jde nastavit v aplikaci i u základní karty. Díky za tip! 🙂

Stojí něco zaslání karty? Ano i ne. V době, když jsem si kartu objednával já, tak jsem musel zaplatit poštovné, které bylo asi 100 Kč. Krátce potom však byla celkem dlouho akce, kdy bylo zaslání karty úplně bezplatné. To jak to je teď upřímně nevím. Počítejte radši s horší variantou a to, že pokud budete chtít vybírat z bankomatu a platit v obchodech, tak zaplatíte 100 Kč za navíc. Případně si budete muset počkat na další akci.

Další informace

Na poslední záložce je pár dalších funkcí, které Revolut nabízí. Zajímavou vlastností je možnost trezoru. Vytyčíte si kolik a na co chcete šetřit a pak už jenom spoříte. Osobně jsem to ještě nezkoušel. Další možnost je objednání si jedno z mnoha pojištění, které nabízí. Nápad dobrý, ale přece jenom zůstanu u toho co mám teď a co je osvědčené.

Pokud si vyberete jeden z prémiových účtů, tak máte ještě navíc možnost si objednat přes aplikaci vstup do letištních salónků. Každopádně se platí za vstup poplatek 25 liber, což je docela dost.

Funkce Concierge vám poskytne asistenci při bookování hotelů, letenek atd. Osobně další věc, kterou bych stejně nevyužil.

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Premové účty

Jak se dá čekat tak i Revolut musí na něčem vydělávat. Jeden ze zdrojů příjmu je možnost upgrade účet na premium, respektive na metal status.

Standardní účet, toho každopádně nabízí zadarmo opravdu hodně. Můžete každý měsíc konvertovat měny až do objemu 120 000 Kč a vybrat z bankomatu až 4 500 Kč bez jakýchkoli poplatků.

 Premium účet je o něco víc cool, každopádně stojí 175 Kč měsíčně. Kromě vyššího limitu pro bezplatné výběry z bankomatu (až do 9 000 Kč měsíčně) máte v ceně zahnuté hezčí karty, mezinárodní zdravotní pojištění, pojištění zpoždění letu a zavazadel, prioritní podporu a třeba i virtuální kartu, která se automaticky mění po  každé online platbě. Navíc je tu ta možnost objednat si letištní salonek.

Metal– Nejvyšší úroveň, kterou u Revolut můžete získat. Stojí 300 Kč měsíčně a zase nabízí vyšší limity pro bezplatný výběr z bankomatu (až do výše 13 500 Kč) a pak pár dalších vylepšení, jako bezplatné služby Concierge, Cashback (vracení části plateb jako bonus), první stup do letištního salónku zdarma, nebo luxusní platební kartu, která je kovová a vypadá fakt drsňácky.

revolut.com

Na co si dát pozor?

Jako nic na světě, tak ani Revolut není dokonalej. Je několik věcí, na které byste si měli dát pozor.

Platby a výběry z bankomatu- hlavně bez přepočtu!

Jeden z problémů, který není tak úplně chybou aplikace a platí obecně pro požívání kartou je situace, kdy vybíráte z bankomatu, nebo platíte a je vám nabídnuta možnost zaplacení v místní měně, nebo přepočet.

NIKDY, nedávejte možnost přepočtu a vždycky zvole variantu platit v lokální měně! Pokud dáte přepočet, tak se vám částka přepočítá podle kurzu bankomatu, který bývá vždycky méně výhodný! To samé platí u plateb online, nebo klasicky v terminálu!

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Poplatek bankomatu za výběr

Jednou ze super věcí na Revolut je to, že on sám si neúčtuje poplatky za výběr. Což je super, protože když máte třeba v okolí třeba bankomat Komerční banky, nebo Raiffeisen bank tak si můžete vybrat přes Revolut úplně zadarmo.

Co jsem ale nedávno zjistil je fakt, že některé bankomaty v ČR si účtují poplatek za výběr! Vybíral jsem z Revolut na spoustě míst, třeba na Islandu, v Německu, Skotsku, Maďarsku, Švýcarsku atd. a nikde si bankomat žádný poplatek neúčtoval. Bohužel jsem zjistil, že třeba v bankomatech Monety a České spořitelny poplatky jsou. Konkrétně v ČS to bylo myslím 50 Kč a v Monetě po mně chtěli skoro 200! Každopádně vás na to bankomat případně upozorní. Pokud by měl s tímhle někdo nějaké zkušenosti, tak se prosím podělte se v komentářích. Díky.

Aktualizace: Dostal jsem informaci o tom, že i Izraeli jsou v některých bankomatech poplatky taky.

Ne všude karty Revolut berou

Má jediná zkušenost s odmítnutím karty je ta, kterou jsem již popsal výše (s virtuální kartou). Každopádně se ke mně dostala i informace o odmítání karet při výběrech. Slyšel jsem o tom ale třeba už 5 měsíců zpátky, od té doby nic. Mimochodem nedávno získal Revolut Evropskou bankovní licenci, která jim určitě výrazně přidala na kredibilitě a snad i zamezí podobným situacím.

Závěr

Osobně musím říct, že si už nedokážu život bez Revolut představit. Beru ho jako super doplněk ke klasickému účtu a také jako super parťáka na cestování. Nejdůležitější vlastnost pro mě není to, že se s ním dá dost ušetřit, ale bezpečnost, kdy nevystavuji svůj klasický účet žádnému riziku. Pokud někam jedu, tak si na Revolut pošlu vždycky jenom tolik, kolik potřebuji a pokud by se něco pokazilo (vždycky se může něco pokazit) tak mám jistotu, že se mi už nestane to, co na Bali. Jo a instantní posílání peněz známým zprávami je taky fakt cool…

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Jinak bych pro začátek všem doporučil vyzkoušet základní účet, který je zadarmo. Pro 99% lidí budou jeho limity bohatě stačit. Určitě bych si pak objednal fyzickou kartu, i kdyby jste měli zaplatit kilo za poštovné. Fakt to za to stojí.

Máš s touhle službou nějaké připomínky, nebo se chceš podělit o osobní zkušenosti? Tak mi je napiš do komentářů.

Máš o kartu zájem?


Pokud tě Revolut zaujal a přemýšlím o něm, tak se prosím zaregistruj  přes tenhle odkaz.

https://www.revolut.com/referral/matejhdc

Co z toho budu mít já? Momentálně na Revolut běží akce kde lze získat Premiový účet na 12 měsíců zadarmo. K získání stačí to, aby se přes můj odkaz zaregistrovalo 5 lidí a nechalo si poslat fyzickou kartu. (stačí aby měli free účet). Bohužel tahle akce platí jenom do 14. 2. Takže prosím, prosím, díky 😀 Vám to nic neudělá a mně to moc pomůže. 


Je nějaká alternativa? 5 Euro zadarmo!

Nedávno jsem narazil na podobnou službu, která se jmenuje Monese, osobně s ní nemám ještě skoro žádné zkušenosti, ale pokud bys jí chtěl také vyzkoušet, tak použij během registrace promo kód: MATEJ035 a oba dostanem 5 EURO jako bonus. Mohla by to být super alternativa k Revolut, i když asi ne tak dobrá 😀

Link ke stažení: https://1url.cz/mMpd7

Promo kód na 5 Euro: MATEJ035

Jinak pokud by tě nezajímal Revolut, tak se klidně koukni na některý z tipů na letenky, které jsem připravil. Třeba na letenky z Prahy do Kodaně za 678 Kč.

3 Replies to “Revolut – nejlepší přítel cestovatele”

  1. Zdravím, dobít lze v podstatě dvěma způsoby
    1. převodem peněz ze svého bankovního účtu, je to ale zdlouhavé.
    2. dobitím přes platební kartu, nahraješ jí do Revolutu a jednoduše si převedeš peníze přes kartu, okamžitě máš peníze ne účtu Revolutu.

  2. Dobrý den všem,
    vrátil jsem se právě z Itálie, používal jsem kartu Revolut všude, kde to bylo možné a platby probíhaly naprosto bez problémů. Pozor pouze u samoobslužných benzínových pump, tam se vyžadují pouze kreditní karty, takže tam Revolut nefunguje. U klasických – značkových pump, kde se platí v pokladně, platba bez problému.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *